Impreza odwołana z powodu koronawirusa. Czy organizator musi zwrócić pieniądze za bilety?

Impreza odwołana przez koronawirusa

Impreza odwołana z powodu koronawirusa. Czy organizator musi zwrócić pieniądze za bilety?

Przypadków zachorowań na koronawirusa w naszym kraju jest coraz więcej. Ich liczba z pewnością jeszcze wzrośnie. Rząd odwołał zajęcia w szkołach i na uczelniach. Odwołano seanse w kinach, przedstawienia w teatrach.

Nie odbędą się również imprezy masowe. Definicję imprezy masowej możesz odnaleźć tu.

Organizator imprezy masowej, takiej jak koncert czy mecz, odwołanej z powodu zagrożenia koronawirusem, powinien zwrócić pieniądze za bilety. Taki komunikat wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W razie problemów spór z organizatorem imprezy swój finał może znaleźć w sądzie.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych (np. organizacja meczu czy koncertu) stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić (w tym przypadku organizator), nie może żądać świadczenia wzajemnego (a więc zapłaty), a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Zdaniem UOKiK

„Oznacza to zwrot pieniędzy za bilet na koncert, który się nie odbył. Szczegóły zwrotów mogą dodatkowo dookreślać regulaminy konkretnych organizatorów i to tam konsumenci powinni szukać informacji” – wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Możliwe rozwiązania

Impreza odwołana z powodu koronawirusa – każdy na tym traci. Konsument – bo nie zobaczy imprezy, organizator – bo nie zarobi. W takiej sytuacji nietrudno o konflikt. Oczywiście każdy przypadek różni się od siebie i należy je rozpatrywać indywidualnie. Tak jak już to wskazano powyżej, w przypadku sporu na linii organizator – konsument może zaistnieć konieczność dochodzenia roszczeń na drodze postępowania sądowego.

W przypadku, gdy za bilet zapłaciłeś kartą możesz skorzystać z procedury chargeback, dzięki której możliwy jest zwrot środków pieniężnych w przypadku niezrealizowanych lub nieprawidłowo zrealizowanych transakcjach. Należy wtedy zwrócić się właściwego banku, który wydał kartę.

Dodaj komentarz